विश्व प्रसिद्ध फुटबलर पेलेको स्वास्थ्य अवस्था बारे आयो यस्तो खबर !

ByRocket Reporter

१७ मंसिर २०७९, शनिबार १९:५७ १७ मंसिर २०७९, शनिबार १९:५७ १७ मंसिर २०७९, शनिबार १९:५७

एजेन्सी । विश्वप्रसिद्ध ब्राजिलियन फुटबलर पेलेको स्वास्थ्य अवस्था गम्भीर रहेको बताइएको छ । ८२ वर्षीय ब्राजिलियन पूर्वखेलाडी पेले साओ पाओलोस्थित अस्पतालमा मंगलबार भर्ना भएका थिए ।आन्द्राको क्यान्सरबाट पीडित पेले स्वास्थ्य समस्याकै कारण कतारमा जारी विश्वकप अवलोकनका लागि समेत जान सकेका थिएनन् ।

२०२१ मा उनको आन्द्राबाट ट्युमर हटाइएपछि नियमित उपचारमा छन्। पेलेले बिहीबार इन्स्टाग्राममार्फत् आफ्नो स्वास्थ्य लाभका लागि आएका शुभेच्छाका लागि प्रसंसकलाई धन्यवाद समेत दिएका थिए। इतिहासकै उत्कृष्ट फुटबलर मानिएका पेलेले ब्राजिललाई सन् १९५८, १९६२ र १९७० मा गरी तीन पटकसम्म विश्वकप जिताएका थिए ।

पेलेको स्वास्थ्य अवस्था बिग्रँदै गर्दा विश्वभरबाट उनको स्वास्थ्यलाभको कामना गर्दै खेलाडी र प्रसंसकहरूले शुभेच्छा प्रकट गरिरहेका छन् ।यता फिफा विश्वकप कतार २०२२ को नकआउट चरणको दोस्रो खेलमा आज (शनिबार) भएको अर्जेन्टिना र अष्ट्रेलियाबीचको खेलमा पहिलोहाफमा लिओनल मेस्सिले १ गोल गर्दै अर्जेन्टिनालाई अग्रता दिलाएका छन ।

मेसीले अर्जेन्टिनालाई पहिलाे गाेलकाे सफलता दिलाएका छन्। उनले ३५ मिनेटमा आकर्षक गाेल गरे। निकै प्रतिस्पर्धात्मक खेलमा दुवै टोलीले सुरुवाती समय रक्षात्मक खेल प्रस्तुत गरे । निकै समय लिएर आक्रमण गर्ने क्रममा अधिकांश समय बल आफ्नै हाफमा खेलिएको थियो । अष्ट्रेलियाले अग्ला कदका खेलाडीको फाइदा उठाउँदै लामो बल खेल्दै डिफेन्स लाइन बिट गर्न खोजेको थियो ।

तर अर्जेन्टिनाको पेनाल्टी क्षेत्रतिर बल पुर्याउन नसक्दा अधिकांश आक्रमण प्रयास सफल हुन सकेन ।अर्जेन्टिनालाई खेलको मध्य भागमा खेल्न नदिने हिसाबले मिडफिल्ड बलियो पारेको अष्ट्रेलियाको रणनीति ३५ मिनेटसम्म मात्र टिक्यो । खेलको सुरुवातदेखि कम्तीमा एक खेलाडीबाट मार्क भएका मेस्सीलाई खुला छोड्नु निर्णायक भयो ।

मेस्सीेेले पेनाल्टी क्षेत्र बाहिरबाट सुरु गरेको आक्रमण उनी आफैं दुइ पासपछि भित्र पसेर फिनिस गरे ‌‌।खेलको ३५ अ‍ौं मिनेटमा अर्जेन्टिनाले मेस्सीको गोलमा सुरुवाती अग्रता बनायो । मेस्सी आफैंले पेनाल्टी क्षेत्र बाहिरबाट पास खेल्दै सुरु गरेको मुभ गोलमा परिणत भयो ।

जुलियन अल्भारेजले पेनाल्टी क्षेत्रभित्र रोकेको बलमा मेस्सीको प्रहार डिफेन्डरको खुट्टा मुनि हुँदै गोलरक्षक पार भएको थियो ।यस‌ खेलको विजेताले क्वाटरफाइनलमा नेदरल्यान्ड्सको सामना गर्नेछ । आजै भएको राउन्ड अफ १६ चरणको पहिलो खेलमा नेदरल्यान्ड्सले अमेरिकालाई ३-१ ले पराजित गरेको थियो ।

खेल नेपाली समयअनुसार राति १२ः४५ बजेदेखि अहमेद विन अली स्टेडियममा जारि छ । समूह चरणको पहिलो खेलमा हार त्यसपछि लगातार दुई जित अर्जेन्टिना र अष्ट्रेलियाले अन्तिम १६ मा पुग्दाको यात्रा हो ।भलै अर्जेन्टिना समूह सी को विजेता बन्दा अष्ट्रेलिया डी को उपविजेता बन्यो ।

नकआउट चरणम पुग्न एकै बाटो अपनाएको यि दुई टोलीको लक्ष्य पनि एकै अन्तिम आठमा पुग्ने नै हुनेछ ।लियोनेल मेस्सीको कप्तानीमा रहेको अर्जेन्टिना अष्ट्रेलियालाई हराएर क्वाटरफाइनलमा पुग्न चहान्छ ।आफ्नो करिअरको अन्तिम विश्वकप भनिसकेका ३५ वर्षीय मेस्सीले पाँचौपल्ट विश्वकप खेलिरहँदा टोलीलाई च्याम्पियन बनाउने लक्ष्यमा छ ।

सन् २०१४ को विश्वकपमा उपाधि नजिकै पुगेर पनि त्यो बाटोमा जर्मनी तगारो बन्यो । अतिरिक्त समयमा मोरियो गोट्जेले गोल गरे ।२०१८ मा प्रि–क्वाटरफाइनलमै फ्रान्स बाधक बन्यो । त्यसबेला फ्रान्स नै च्याम्पियन बन्यो । अष्ट्रेलियाको चुनौती पन्छाउँदै अर्जेन्टिना अगाडि बढ्न चहान्छ ।

विश्वविजेता फ्रान्ससँग पराजित भएपनि ट्युनिसिया र डेनमार्कलाई हराएर अघि बढेको अष्ट्रेलिया कमजोर प्रतिद्धन्द्धी भने होइन ।त्यसकारण अर्जेन्टिना खेलमा सचेत छ ।एसियाली राष्ट्र साउदीसँग अग्रता लिनुका बावजुत पराजित भएको अर्जेन्टिनाले त्यसपछि मेक्सिको र पोल्यान्डमाथि समान २–० को जितमा गज्जवको फुटबल खेलेको छ ।

अर्जेन्टिना त्यही प्रदर्शनलाई अष्ट्रेलियाविरुद्ध निरन्तरता दिदै जितको लक्ष्यमा हुनेछ ।अर्जेन्टिनाले एसियाली टोलीविरुद्ध हार भोगेको पनि यसैपल्ट साउदीसँग हो । अष्ट्रेलिया त्यसैलाई दोहो¥याउने अर्काे एसियन टोली बन्ने योजनामा रहँदा अर्जेन्टिना त्यो घाउ चिर्दे उपाधितर्फ अघि बढ्ने योजनामा हुनेछ ।यता, सन् २००६ मा अन्तिम १६ मा पुगेयता पहिलोपल्ट

समूह चरण पार गरेको अस्ट्रेलिया पनि दुई पटकको विश्वविजेता अर्जेन्टिनालाई स्तब्ध पार्दै क्वाटरफाइनलमा पुग्न चहान्छ । टाेलीमा नाम चलेका खेलाडी नरहेपनि संगठित प्रदर्शन नै उनीहरुकाे ठुलाे शक्ति हाे । अनुभवी म्याथ्यु लेकी र अवेर माविलकाे प्रदर्शनले नै टाेलीकाे यात्रा तय गर्नेछ ।

यि दुई टोली विश्वकपमा पहिलोपल्ट भिड्न लागेको हो । कन्फेडेरेसन कप र मैत्रीपूर्णगरी यि दुई टोली हालसम्म ७ पटक खेलेका छन् । जसमा अर्जेन्टिनाले ५ खेल जितेको छ भने अस्ट्रेलियाले एक खेलमा सफलता पाएको छ । एक खेल बराबरीमा सकिएको छ ।

पछिल्लोपल्ट सन् २००७ मा अर्जेन्टिनाले अस्ट्रेलियालाई १–० ले पराजित गरेको थियो ।मेस्सी आज यो खेल जिताएर टिमलाई प्रतियोगितामा एक कदम अघि बढाउन चाहन्छन् । अर्को अर्थमा ३५ वर्षका खेलाडीका लागि आजको खेल करियरको १०००औं खेल हुनेछ ।

आज राति अर्जेन्टिनाले विश्वकपको मञ्चमा अस्ट्रेलियाको सामना गर्दा मेस्सीका लागि यो समग्र खेल जीवनको १०००औं खेल हुनेछ ।सिजन २००४–०५ बाट स्पेनिस क्लब बार्सिलोनाबाट फुटबलको यात्रा सुरुआत गरेका मेस्सी पछिल्लो समय फ्रान्सको क्लब पिएसजीबाट खेलिरहेका छन् ।

मेस्सीले अर्जेन्टिनाको राष्ट्रिय टोलीमा सन् २००५ सालबाट खेल्न थालेका थिए । यी तीन फरक–फरक टिमका साथ खेल्दै आएका मेस्सीले हालसम्म कूल ९९९ खेल खेलिसकेका छन् ।अस्ट्रेलियाविरुद्ध खेल्दा मेस्सीले १ हजार खेल खेल्नेछन् । यो उनका लागि करियरको एक खास कोसेढुंगा हुनेछ ।

मिठो कुरा के छ भने, मेस्सीले जीवनको १०००औं खेल विश्वकपको मञ्चमा खेल्दैछन् ।मेस्सीले हालसम्म ९९९ खेल खेल्ने क्रममा अर्जेन्टिनाका लागि १६८ खेल खेलेका छन् ।लामो समय बार्सिलोनामा खेल्दा उनले त्यहाँ १७ वर्षको दौरान ७७८ खेल खेलेका छन् । डेढ वर्षअघि पिएसजीमा पुगेका मेस्सीले सो क्लबका लागि हालसम्म ५३ खेल खेलेका छन् ।

जसमा उनले अर्जेन्टिनामा लागि ९३ गोल गर्दा पिएसजीका लागि २३ गोल र बार्सिलोनाका लागि ६७२ गोल गरेका छन् ।समग्रमा उनले हालसम्म ९९९ खेलबाट ७८८ गोल गरेका छन् । मेस्सी अब करियरको ८०० गोलबाट मात्रै १२ गोलले टाढा छन् ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *