बढी पैसाका लागि देशको राष्ट्रिय टिम छाड्दैछन् क्रिकेट खेलाडी !

ByRocket Reporter

१४ मंसिर २०७९, बुधबार ०७:३७ १४ मंसिर २०७९, बुधबार ०७:३७ १४ मंसिर २०७९, बुधबार ०७:३७

काठमाडौं । फेडरेशन अफ इन्टरनेशनल क्रिकेटर्स एसोसिएसन (फिका) ले आफ्नो एक रिपोर्टमा चकित पार्ने खुलासा गरेको छ । फिकाले विश्व क्रिकेटमा ठूलो परिवर्तन आउन लागेको बताएको छ । उसको रिपोर्टमा भनिएको छ कि विश्वभरका अधिकांश क्रिकेटरले अहिले आफ्नो देशको राष्ट्रिय टिमसँगको सम्झौता छाडिरहेका छन् ।

तर, फिका रिपोर्टमा भारतलाई समावेश गरिएको थिएन। बाँकी टोलीका खेलाडीहरू अहिले यही दिशामा अघि बढिरहेका छन् । तिनीहरू सबै संसारको कुनै पनि लिग खेल्न स्वतन्त्र हुन चाहन्छन्। त्यस्ता स्वतन्त्र क्रिकेटरहरूलाई फ्रिलान्स एजेन्ट पनि भनिन्छ।

भारतीय खेलाडीहरूको संगठन फिकाको कार्यक्षेत्रमा आउँदैन, त्यसैले भारतीय क्रिकेटरहरू यस सर्वेक्षणमा समावेश छैनन्। रिपोर्टका अनुसार ‘४९ प्रतिशत खेलाडीले घरेलु लिग खेल्नका लागि बढी पैसा पाएमा सेन्ट्रल कन्ट्रयाक्ट अस्वीकार गर्ने सोच्न सक्छन्।’

५० ओभरको एकदिवसीय क्रिकेटले आफ्नो अस्तित्व द्रुत गतिमा गुमाउँदै गएको पनि दिग्गजहरूबीच बहस चलिरहेको छ । रिपोर्टमा भनिएको छ कि अन्तर्राष्ट्रिय क्रिकेट काउन्सिल (आईसीसी) क्यालेन्डरमा एकदिवसीय विश्वकप अझै पनि सबैभन्दा महत्त्वपूर्ण प्रतियोगिता हो भन्ने महसुस गर्ने त्यस्ता क्रिकेटरको प्रतिशतमा पनि गिरावट आएको छ।

रिपोर्टका अनुसार ‘५४ प्रतिशतले अझै पनि एकदिवसीय विश्वकपलाई आईसीसीको शीर्ष प्रतियोगिता मान्छन्। तर, यो प्रतिशतमा उल्लेख्य कमी आएको छ ।’ फिकाले सन् २०१८-१९ मा सर्वेक्षण गर्दा यो प्रतिशत ८६ थियो। रिपोर्टका अनुसार आईसीसी वरियतामा शीर्ष ९ टोलीले २०२१ मा अन्तर्राष्ट्रिय

क्रिकेटको औसत ८१.५ दिन खेलेका थिए भने १०औंदेखि २०औँ स्थानमा रहेका टोलीहरूको औसत २१.५ दिन थियो। २०२१ मा ४८५ अन्तर्रा्ष्ट्रिय खेल खेलिएका थिए, जुन २०२० मा कोरोनाबीच भएको २९० खेल भन्दा १९५ बढी हो । यद्यपि, यो संख्या २०१९ मा विश्वभर भएका ५२२ खेलभन्दा कम हो।

पाकिस्तानी मोहम्मद रिजवान ८० क्यालेन्डर दिन खेलेर २०२१ मा सबैभन्दा धेरै दिन अन्तर्राष्ट्रिय क्रिकेट खेल्ने खेलाडी थिए। ऋषभ पन्त ७५ दिन खेलेर भारतीय क्रिकेटरको सूचीमा शीर्ष स्थानमा छन् । जो रुटले २०२१ मा ७८ दिनको अन्तर्राष्ट्रिय क्रिकेट खेलेका थिए।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *